Vingrošana grūtniecības laikā

 

Iestājoties grūtniecībai, sievietes bieži vien pārtrauc savas fiziskās aktivitātes un seko principam - jāēd par diviem un jākustās maksimāli maz. Taču neaizmirsīsim - grūtniecība nav slimība! Vingrošana grūtniecības laikā ir pat ieteicama un tas labvēlīgi ietekmē ne tikai mātes, bet arī bērna veselību un pašsajūtu.

Vingrošana grūtniecības laikā:

• palīdz nodrošināt vieglāku grūtniecības norisi;

• mazina risku pieņemties savarā grūtniecības dēļ;

• ātrāku atgūšanos pēc dzemdībām;

• nomierina bērnu.

 

Ir novērots, ka bērni, kas dzimuši fiziski aktīvām mātēm, arī paši vēlāk ir fiziski spēcīgāki, bet dažādus grūtniecības sarežģījumus bieži vien var atrisināt ar pareiziem fiziskajiem vingrojumiem.

Tiesa, grūtniecības laikā vingrošanai nevajadzētu būt pārāk aktīvai. Seko savai pašsajūtai! Izvēlies vieglas intensitātes treniņu, kas prasa vidēju piepūli un dod pozitīvas emocijas! Pie mazākā diskomforta (galvassāpes, reibonis, elpas trūkums, u.tml.) pārtrauc treniņu.

Ja grūtniecība noris veiksmīgi, topošā māmiņa jūtas labi un ārsts devis “zaļo gaismu” - speciāla fiziskā slodze ir nepieciešama. Mūsdienu dzīves veids arvien vairāk attālina sievietes no smaga fiziska darba, tāpēc muskuļi, kas noslogoti dzemdībās, ir speciāli jātrenē.

Vislabāk grūtniecības laikā izvēlēties tādas aktivitātes kā peldēšana, riteņbraukšana, aktīvas pastaigas, pilates, deja, joga. Šobrīd jogas skolas piedāvā arī speciālas jogas nodarbības grūtniecēm un sievietes, kuras bija dzemdējušas gan bez jogas prakses, gan arī pēc regulāra jogas nodarbību apmeklējuma, bieži atzīst, ka joga grūtniecības laikā ne tikai uzlabojusi garastāvokli un fizisko pašsajūtu. Tas palīdzējis arī vieglākai dzemdību norisei.

Specifiskas vingrošanas nodarbības sievietēm grūtniecības laikā (sākot ar 12. grūtniecības nedēļu).

Tā ir nelielas slodzes relaksējoša dzemdību sagatavošanas kustību stunda, kas ietver:

• Muskuļus, kas piedalās dzemdībās, stiprinošus vingrojumus. Tas palīdz novērst muguras sāpes, varikozas vēnas, nepatīkamas sajūtas iegurnī.

• Elpošanas vingrinājumus (diafragmālo, krūšu elpošanu)

• Relaksācijas paņēmienus

• Dzemdību pozas un pašmasāžu.

Vingrošana grūtniecēm sastāv no plaša vingrojuma klāsta, kas palīdz topošajam māmiņām stiprināt muskulatūru un īpaši trenēt iegurņa pamatni, relaksēties, kā arī palīdz iemācīties pareizi elpot, kas savukārt tālāk noder dzemdību procesā, lai bērniņš viegli nāktu pasaulē. Vingrojumi palīdz arī stājas korekcijā – jo taisnāku muguru grūtniece stāv, jo vieglāk sevi nest, kas savukārt atkal apgādā mazuli puncī ar pietiekamu skābekļa daudzumu.

Vingrošanu ieteicams sākt pēc 12 grūtniecības nedēļas un, samazinot tās intensitāti, turpināt līdz pat dzemdībām. Lai tu sajustu vingrošanas efektu, vingrot ir vēlams 10 līdz 20 minūtes, 2 līdz 3 reizes nedēļā. Taču, ja vingrojot sajūti sāpes vai kādas citas nepatīkamas izjūtas, vingrošana noteikti jāpārtrauc!

Visām topošajām māmiņām: treniņš ir vajadzīgs gan stiprām, gan vājām grūtniecēm. Vājām sievietēm jāstiprina muskulatūra, bet sportistēm jādomā par relaksāciju, jo būtiski ir mācēt atslābināt muskulatūru. Relaksācijas rezultātu var redzēt dzemdībās – ja nav plīsumu, tad dzemdētāja ir mācējusi atslābināties un tas ir palīdzējis.

Vingrojot svarīgi ir ieklausīties savā ķermenī, izprast to un sajust, kas patīk un ko vēlas bērniņš, tad arī topošā māmiņa sasniegs vēlamo rezultātu. Un vienmēr jāatceras –neklausi citus, bet izlem pati un vingro tikai tad, ja tas sagādā patiesu prieku Tev!

 

Kustību stunda sagatavo dzemdībām gan fiziski, gan psiholoģiski, palīdz justies veselai un drošai, uzlabo pašsajūtu, pašapziņu, rodas ticība saviem spēkiem. Vingrojumi palīdz veidot labu stāju, kas pozitīvi ietekmē elpošanu, uzlabo augļa apgādi ar skābekli.

 

Pieejami dokumenti:Ja vēlaties dot komentāru vai uzdot kādu jautājumu, lūdzu aizpildiet formu


Jūsu vārds:
Jūsu e-mail:
Jūsu jautājumi vai komentāri: